MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

U nás nájdete nafukovací čln na more, rybník aj rieku - tak aký si vyberiete.

Každý vodák vám určite povie, že pádlovať na rieke, jazere alebo mori je pre neho neskutočným zážitkom. Preto sa v dnešnej dobe stali nafukovacie člny a nafukovacie rafty neodmysliteľnou súčasťou vodných radovánok. Či už ste vodák v pravom slova zmysle alebo s vodáctvom začínate, alebo len vyrážate cez víkend k vode či na rodinnú dovolenku, nafukovací čln alebo nafukovací raft bude určite vaším najlepším spoločníkom.


Premýšľate o tom, že ukončíte služby vodáckej požičovne a zaobstaráte si vlastnú loď? Tak práve tento článok je určený pre vás. Poradíme Vám, ktorý čln či raft je pre vás ten najlepší.

Prečo sú nafukovacie člny a rafty tak obľúbené?

Nafukovacie člny sú skvelou zábavou a relaxáciou pre všetkých, ktorí trávia svoje chvíle pri vode. Ak vás už nebaví len tak polihovať na deke a zároveň nie ste nejakí vášniví plavci, vyrazte na vodu so svojím partnerom alebo priateľmi ústrety novým zážitkom a nechajte sa unášať prúdom prírody okolo. Iba z lode uvidíte ten krásny výhľad na vodnú hladinu a okolie.

Aké sú hlavné výhody nafukovacích člnov?

Základné výhody nafukovacích lodí sú:

 • ľahká preprava a manipulácia (na prepravu člna nepotrebujete vozík ani strešný nosič auta),
 • nafukovacie člny sú behom pár minút pripravené na použitie,
 • lepšie sa skladujú (nafukovací čln vo vyfúknutom stave sa vám vojde pokojne do vašej batožiny),
 • nízka hmotnosť,
 • veľká nosnosť,
 • nafukovací čln je bezpečný - nepotopí sa vám,
 • pohodlná jazda - komfort,
 • široká ponuka nafukovacích člnov - sú k dostaniu v mnohých veľkostiach, tvaroch, farbách a motívoch,
 • nafukovacie člny môžete kúpiť za priaznivé ceny.

Aké sú naopak nevýhody nafukovacích lodí?

 • jazda môže byť trochu pomalšia,
 • je potrebné vziať do úvahy možnosť prasknutia na slnku,
 • nevyhnutnou súčasťou je tiež občasné dofukovanie člna.

Kritériá výberu nafukovacích člnov a raftov

Pred samotnou kúpou nafukovacej lode venujte pozornosť základným parametrom výberu - je potrebné sa zamerať na praktickosť nafukovacích člnov, ďalej na ich bezpečnosť a kvalitu prevedenia člna. V kamenných obchodoch a na internete nájdete širokú ponuku člnov. Niektorí výrobcovia člnov ponúkajú buď člny jednotlivo, alebo vo výhodných setoch. Taktiež môžete kúpiť nafukovací čln spoločne s jeho príslušenstvom.

Na čo sa teda zamerať?

Účel použitia nafukovacích člnov

Než si nafukovací čln kúpite, v prvom rade si musíte urobiť jasno v tom, na čo by vám mala nafukovacia loď slúžiť. Je potrebné sa rozhodnúť, či preferujete skôr rodinnú dovolenku a prechádzku na pokojnej rieke, jazere alebo mori, alebo chcete zažiť dobrodružstvo na divokej vode či plánujete dlhodobé jazdenie na zahraničných riekach. Od tohto sa môžete pri výbere vhodného nafukovacieho člna odraziť. S týmto je spojené nasledujúce a to - ktorý typ nafukovacieho člna zvoliť...

Aký typ nafukovacieho člna chcete zakúpiť?

Ak sa rozhodnete, k akému účelu budete nafukovací čln používať, je potrebné si ujasniť typ nafukovacej lode - kajak, kanoe, raft či nafukovací čln. Aký je medzi nimi rozdiel?

 • Nafukovacie člnyMajú klasické oválne tvary a sú spravidla vyrobené z PVC. Kvalita týchto člnov je závislá na použitom materiáli - u drahších člnov je použitá silnejšia vrstva a môžu byť vybavené drevenou podlahou a drevenými lavicami. Tieto člny nemajú tak zvýšenú odolnosť proti poškriabaniu, ako je tomu napríklad u raftov. Výhodou je, že sú člny cenovo dostupné a sú ideálne napríklad ako spestrenie rodinnej dovolenky. Využitie nafukovacích člnov môže byť ako pre slané, tak sladké vody. Sú tiež vhodné pre rybárčenie.
 • Nafukovacie raftySa čím ďalej tým viac stávajú ďaleko obľúbenejšie pre zjazd riek, najčastejšie pre rýchlejšie rieky. Využitie nafukovacích raftov môže byť ako súkromné, tak komerčné (tie sú ďaleko drahšie, ale kvalitnejšie a odolnejšie). Rafty sú určené pre početnejšie skupiny jazdcov a sú ideálne pre všetky typy riek. Oproti jazde na kanoe a kajakov sa na pokojnej rieke ďaleko viac narobíte - je potrebné počítať s väčším pádlováním. V divokej rieke však rafty ponúkajú skvelé jazdné vlastnosti a oveľa väčšiu stabilitu než kajaky a kanoe - toto je vhodné pre začínajúcich vodákov.
 • Nafukovacie kajakySi vyberajú tí vodáci, ktorí hľadajú mobilnú alternatívu klasického plastového a laminátového kajaku. Tieto moderné kajaky sú určené pre spestrenie dovolenky pri jazere, pre zjazd na rieke či pohodové jazde na mori. Ak hľadáte niečo do dravších riek, vyberajte variantu kajaku s hrubšou vrstvou materiálu, je potrebné počítať s kameňmi, ktoré v rieke sú.
 • Nafukovacie kanoeSú tiež mobilnou alternatívou klasickej plastovej a laminátovej kanoe. Aj keď ide o alternatívu klasickej kanoe, nemôžeme ju porovnávať. U nafukovacej kanoe je potreba pre bezpečnú jazdu strážiť výšku a to preto, aby nedošlo k odretiu či možnému pretrhnutiu kanoe. Čo sa týka jazdných vlastností, tie sú tiež iné. Ak vyberáte variantu nafukovacej kanoe, zamerajte sa predovšetkým na použitý materiál, počet samostatných komôr, úložný priestor, úchytky atď.

Šírka nafukovacej lode

Ďalším parametrom výberu je šírka člna, ktorá ovplyvňuje stabilitu na lodi a udáva rýchlosť. Spravidla platí, že čím je loď širšia, tým je stabilnejšia a pomalšia - to patrí pre nafukovacie člny a rafty. Kajaky a kanoe sú úzke, tým pádom sú na rieke najrýchlejšie. Ak ste začiatočník, zvoľte radšej širšie lode.

Nosnosť nafukovacieho člna

Dôležitým parametrom nafukovacieho člna je nosnosť, ktorá určuje maximálny možný počet osôb na palube lode. Pri prekročení nosnosti hrozí situácia, kedy sa stáva čln nestabilný a hrozí jeho poškodenie.

Počet komôr

Každý čln je tvorený určitým počtom oddelených nafukovacích komôr. Každá komora má svoj ventil, ktorým sa čln nafukuje, prípadne vyfukuje. Spravidla platí, že čím viac oddelených komôr, tým je čln bezpečnejší. Ak dôjde k predratiu jednej komory, čln udrží nad vodnou hladinou zvyšné komory.

Materiál nafukovacích člnov

Nafukovacie člny sú väčšinou vyrábané z týchto materiálov - PVC, hypalion, Nitrilon. PVC sa používa u lacnejších nafukovacích člnov. Tento materiál môže byť zosilnený alebo povrchovo upravený proti oderu. Hypalon je ďaleko viac odolný a je typický svojou pevnosťou a dlhou životnosťou, je pružný a odolnejší proti UV žiareniu a nízkym teplotám. Nitrilon je veľmi odolná polyesterová tkanina s nánosmi syntetického kaučuku, ktorý chráni proti predratiu. Používa sa u drahších modelov nafukovacích člnov.


Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 5 pracovných dní
Nafukovací kajak SEVYLOR Hudson
Doprava zadarmo
669.90 €
Skladom: 7 kusov
Rekreačný kajak SEVYLOR Tahiti Plus
Doprava zadarmo
159.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Nafukovací čln INTEX Seahawk 4 Set
Doprava zadarmo
138.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Nafukovací čln AVENLI Fishman 300 set
67.00 €
Dodacia lehota 10 pracovných dní
Nafukovacie kanoe GUMOTEX Baraka
Doprava zadarmo
1 519.00 €
Prečítajte si tiež


Zem Slovenská, vodákov raj! Všetko, čo potrebujete vedieť, než vyrazíte na vodu


Čítaj viac

Ideme na vodu - čo všetko si vziať so sebou na opravu a prevádzku lode


Čítaj viac

Ako vybrať správny typ a dĺžku pádla


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa