MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Typ neoprénu a použitie podľa teploty

Kašírované neoprény (látkové)

Neoprény s upravenou pletenou textíliou na hornej časti, ktorá chráni proti oteru. Sú vhodné pre všetky vodné športy, pri ktorých sa chcete vyvarovať poškodeniu v dôsledku oteru o drsného povrchu (surfová doska), ostré povrchy (koraly, kamene). Sú pružnejšie, odolnejšie, cenovo dostupnejšie a univerzálne na všetky vodné športy, vhodné pre surfing, wakeboarding, kiteboarding atď. Skôr sa udávalo, že sú menej hrejivé.

Dnešné kvalitné kašírované neoprény sú vybavené tepelnou titánovú vložkou, ktorá odráža telesné teplo späť k vášmu telu. Neoprén tak môže byť tenší, pohyblivejší a pružnejší. Špeciálna úprava povrchu kašmírového neoprénu zabezpečuje okrem ochrane proti oteru i tepelnú funkciu.

Celogumové neoprény (meshové)

O niečo teplejšie neoprény, ktoré neprefúknu. Sú vhodné napríklad pre windsurfing a kitesurfing, športové plávanie atď. Sú náchylnejšie na poškodenie oterom a pretrhnutiu.

Suché neoprény

Neoprény z kombinovaných materiálov zaistia športovcom takmer dokonalé sucho.

Podľa spôsobu spracovania možno rozlíšiť neoprény:

  • S lepenými švami - GBS (glue blind stitch)

  • Suché švy (šité, placaté a lepené) zaisťujú nižší alebo vôbec žiadny prietok vody do neoprénu a teda vyšší tepelný komfort. Používajú sa prevažne pre silnejšie neoprény od 3 do 6 mm.

  • So šitými švami - Flat lock

  • Ak má neoprén šitý nelepený šev (takzvaný "overlock"), ide o letný neoprén. Týmito švami do neoprénu viac tečie. Používajú sa prevažne pre tenšie neoprény od 2 do 3 mm, ktoré nevyžadujú tak vysokú vodotesnosť.

Značenie neoprénu

Označenie neoprénu 5/4/3 znamená hrúbku v milimetroch (5 mm na telo, 4 mm na nohy a 3 mm na ruky).

V akom období budete neoprén používať

Tropické podmienky

V tropických vodách okolo 25 ° C a viac volíme neoprény o rozmeroch 2 mm až 3 mm. Môžu byť v prevedení shorty s krátkymi rukávmi a nohavicami. Pre potápanie sú vhodnejšie dlhé obleky. Tieto neoprény neobmedzujú pohyblivosť, nie sú na tele takmer cítiť.

Štandardné (európske) podmienky

Vo vodách okolo 20 ° C volíme polosuché alebo suché neoprény s hrúbkou 5 mm. Oblek je síce silnejší, ale pohyblivosť je stále vysoko zabezpečená. Oblek by mal najlepšie mať lepené a ploché švy, nepriepustný suchý zips, ochranný golier pod zipsom, pevné manžety okolo krku, zápästí a členkov, titánovou hrejivú vložku. Môžu byť celogumové alebo zo špeciálne upraveného kašírového materiálu.

Chladné vody

Do veľmi studených vôd doporučujeme obliekať neopren o hrúbke 7 mm. Vo vodách do 15 ° C môže byť v neopréne príjemne, v studenších vodách však odporúčame skracovať čas ponoru pri potápaní alebo pobyte vo vode u iných športov na nutné minimum. Telo športovca môže totiž rýchlo prechladnúť.

Arktické podmienky

Do ľadových vôd sú vhodné jedine suché obleky.

Prečítajte si tiež:

Neopren - prečo je nám v ňom teplo

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa