MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Výpredaj PREDVIANOČNÉ ZĽAVY
FITNESS ADVENTNÝ KALENDÁR na stiahnutie zadarmo 🎄 Cviky aj recepty na každý deň ▶️

Športujte bezpečne, VŽDY!Ako chráni prilba a ako chránič chrbtice? Čo sa môže stať, ak ich nemáte?

Koľkokrát čítame príbehy o tom, ako niekto vyšiel na kolobežke, kolieskových korčuliach, skateboarde alebo na bicykli len kúsok „okolo komína“ a v sekunde sa mu zmenil život. Väčšinou to býva hlúpa chyba...

Nech už idete kamkoľvek, vždy je dobre myslieť na bezpečnosť a obstarať si prilbu a vhodné chrániče.

Prevencii úrazu chrbtice a miechy sa venuje projekt BanalFatal!, ktorý svojim názvom odkazuje na to, že väčšinou tie nejBANÁLnejšie nehody sú tie nejFATÁLnejšie.

Na to, aké dôsledky môžu mať úrazy chrbtice a miechy a ako veľmi v nich hrajú rolu chrániče sme sa opýtali tímu BanalFatal!


Aký vplyv majú na prevenciu úrazu chrániče chrbtice a prilba?

  • Jaroslav Filsák: Každé zníženie rizika je podľa mňa dobrou cestou. Chrániče nás nerobia nezraniteľnými, ale určite znižujú potenciálne riziko vážneho úrazu. A to má podľa mňa zmysel.
  • Alena Jančíková: Chrániče tlmia náraz, a to zníži riziko zlomeniny. Úlomok kosti môže poškodiť ako mozog, tak miechu alebo nervový systém a potom sú následky fatálne.

Ako vlastne funguje prilba? Čomu presne zabráni?

  • Martin Záruba: Prilba na hlave plní ochrannú funkciu, bráni úrazom hlavy tým, že pri náraze rozkladá tlak na väčšiu plochu a zmenšuje úder do samotnej hlavy. Chráni tiež pred úrazmi padajúcimi predmetmi pri športoch ako je horolezectvo, pred konármi pri jazde na horskom bicykli atď.
  • Alena Jančíková: Prilba eliminuje akýkoľvek nechcený kontakt. Zníži riziko tvrdého nárazu a tým zlomeniny lebky, ktorá by mohla porušiť mozog alebo spôsobiť krvácanie do mozgu, čo vedie k poruche pohybu a myslenia (funkcia mozgu).
produkt Vybrať prilbu

Prilba Master pri náraze rozkladá tlak na väčšiu plochu a zmenšuje úder do samotnej hlavy


Ako vybrať správnu prilbu na bicykel alebo kolobežku či korčule? Ako ju správne nosiť, aby mala správny efekt?

  • Martin Záruba: Prilbu musíme vyberať podľa druhu športu (iný typ pre bicykel, lyže, vodné športy atď.) Prilba musí presne sedieť na hlave, nesmie tlačiť ale ani byť voľná. Hlavu musí čo najlepšie objímať, preto je pre jeden šport viac typov a veľkosti prilieb s rôznou hĺbkou, rôznymi upínacími systémami a doplnkovými výstelkami, ktorými môžete upraviť správne umiestnenie na hlave. Prilbu je pred nákupom vždy nutné vyskúšať, skúsiť viac typov a nechať si poradiť v odbornom obchode. Optimálne je, si prilbu vyskúšať aj v pohybe, aspoň spraviť pár predklonov, poskokov a odskúšať tak držanie a pohodlie prilby.  Pri používaní musí byť vždy prilba pevne dotiahnutá a nasadená na hlave, aby pri prípadnom páde plnila svoju funkciu.
  • Alena Jančíková: Prilba musí sedieť ako „hrniec na prdel“, ako sa hovorí. Nesmie tlačiť a nesmie vám byť voľná. Mnoho ľudí robí chybu, že im síce prilba dobre sadne, ale pod bradou je potrebné ju pritiahnuť tak, aby prilba nespadla z hlavy.

Najlepšia prevencia je premýšľať pri tom, čo robím a nemyslieť si, že sa nemôže nič stať.

Alena Jančíková

Ako presne funguje chránič chrbtice? Čo konkrétne chráni, resp. aký vplyv má, keď človek má chránič a keď ho nemá?

  • Václav Pokorný: Chránič chrbtice je veľmi užitočná pomôcka, ktorá nám môže zachrániť zdravie. Jeho najväčšia funkčnosť je pri dopade na plocho na chrbát. Napríklad pri lyžovaní sa môžu na trati objavovať tvrdé kusy ľadu, kamene atď. a na tie dopadnúť nechceme.
  • Jan Janeček: Chránič chrbtice rozloží silu nárazu z jedného bodu na väčšiu plochu. Chráni tak chrbticu pri páde na hranu alebo tvrdý predmet. Neochráni ale chrbticu pri páde na kostrč.
produkt Chrániče chrbtice

Chránič chrbtice MASTER chráni chrbticu pri dopade na plocho na chrbát

  • Alena Jančíková: Chránič chrbtice tlmí náraz a znižuje riziko fraktúry stavca a poškodenie miechy úlomkom stavca. Pri poškodení miechy dochádza vo väčšine prípadov k trvalému ochrnutiu svalov pohybového aparátu od výšky poškodeného stavca. Ľudia s týmto úrazom sú potom po zbytok života na vozíku a majú problémy s vyprazdňovaním a cítením tepla, chladu, tlaku, a v prípade zlomenia krčného stavca tiež problémy s dýchaním.

Mala by byť prilba a celkovo chrániče samozrejmosťou? Ako je to vlastne so slovenskou legislatívou ohľadom nosenia prilby a ostatných chráničov pri športe?

  • Alena Jančíková: Myslím, že by mali byť chrániče samozrejmosťou ako u dospelých, tak u detí. Slovenská legislatíva nariadila prilbu deťom na lyžiach a na bicykli, pre dospelých je to forma voľby. Bohužiaľ si mnohí nepripustia, že by sa mohla stať chyba, za ktorú nebudú môcť ani oni sami.

Airtrack MASTER

Úrazy nevznikajú len pri jazde na bicykli, kolobežke alebo in-linách, ale tiež pri skákaní a skúšaní rôznych trikov.

Vždy preto skáčte bezpečne, ideálne na nejakej žinenke, super pomôcka pre také skákanie je AIRTRACK - nafukovacia žinenka, ktorá zmäkčuje dopad a zároveň pruží a dobre se od nej odráža.

Najčastejšie ju používajú gymnasti a parkouristi.

Airtracky MASTER

Parkour je super zábava, ale je potrebné pri ňom dodržiavať isté bezpečnostné prvky. Aké to sú? Ako skákať parkour bezpečne?

  • Jaroslav Filsák: Pri parkoure je podľa mňa hlavná príprava. Nie je to o tom, že pozriem video na Youtube a pôjdem hneď skúšať skoky a saltá niekde na betón, bez toho, aby som vedel kotrmelec. Uvedomť si, ako som na tom fyzicky a na čo mám, pokiaľ sa skutočne rozhodnem, že chcem parkour robiť. Využiť služieb trenéra alebo aspoň poprosiť niekoho skúsenejšieho o pomoc. Pokiaľ máte možnosť zájsť do parkour arény, tak ju určite využite. Začať od základov. Uvedomiť si, že to chce nejakú prípravu a nič nie je hneď.
  • Alena Jančíková: Určite je dôležité mať dostatočnú fyzickú prípravu pod dohľadom certifikovaného lektora, nájdete na stránkach České asociace parkouru.

Ako je možné celkovo najviac znížiť nebezpečie úrazu pri rizikových športoch?

  • Alena Jančíková: Chrániče, prilba, chránič chrbta sú výborna ochrana. A tiež ubrať na rýchlosti.

Na otázky nám odpovedali:

  • Alena Jančíkováriaditeľka Českej asociácie paraplegikov - CZEPA, z.s.
  • Jan Janečekzáchranár a hasič
  • Václav Pokornýosobný trenér
  • Martin Zárubabývalý extrémny bajker. Martin na triviálnej prechádzke lesom spadol. Na nohy sa už nepostavil. Martin momentálne robí trenéra a učí ľudí s handikepom, ako lyžovať na monoski a biski. Pracuje ako záhradník, má vlastnú záhradnícku firmu.
  • Jaroslav Filsákv 12 rokoch vyliezol na stĺp vysokého napätia a chytil sa drôtov. Prúd ho odhodil z 6m výšky. Po páde ochrnul. Elektrický výboj mu vypálil šlachy v rukách. Do tej doby to vyzeralo na veľkú kariéru profesionálneho športovca v rugby. Po úraze nechcel Jarda 10 rokov o športe ani počuť a prežil si svoje búrlive obdobie na večierkoch. V 21 rokoch sa v ňom niečo zlomilo. Cítil, že musí svôj život zmeniť. Začal znovu tvrdo makať. Dnes má 30 rokov a je členom rugbyového tímu Prague Robots.

Za odpovede veľmi ďakujeme!



Športujte bezpečne a prejdite si našu ponuku chráničov a prilieb. Pre bezpečné skákanie preskúmajte našu ponuku AIRTRACKOV.



Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa