MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Pravidlá basketbalu

Basketbal, dynamický a vzrušujúci šport, je obľúbený po celom svete. Základné pravidlá basketbalu sú navrhnuté tak, aby zaistili spravodlivú a organizovanú hru. V tomto článku sa pozrieme na hlavné pravidlá, ktoré musia dodržiavať hráči, tréneri aj rozhodcovia.Základné pravidlá

Ihrisko

Ihrisko na basketbal má obdĺžnikový tvar s rozmermi 28 metrov na dĺžku a 15 metrov na šírku. Na oboch koncoch ihriska sú koše vo výške 3,05 metra. Ihrisko je rozdelené na dve polovice stredovou čiarou.

Družstvá

Každé družstvo tvorí päť hráčov na ihrisku a obvykle až sedem náhradníkov. Tréner môže kedykoľvek počas hry vykonávať striedanie, ale vždy iba počas prerušenia hry.

Cieľ hry

Cieľom hry je nastrieľať do koša súpera viac bodov ako súper. Body sa získavajú streľbou lopty do koša z rôznych vzdialeností. Strela z poľa za trojbodovou čiarou je za tri body, vo vnútri tejto čiary za dva body a trestné hody za jeden bod.

Pravidlá hry

Driblovanie a chôdza

Hráč môže s loptou driblovať (odrážať loptu o zem) alebo bežať, pokiaľ zároveň dribluje. Pokiaľ hráč prestane driblovať, musí loptu prihrať alebo vystreliť. Chôdza (kroky) nastane, ak hráč urobí viac ako dva kroky bez driblingu.

Hranie loptou

Loptu je možné prihrávať, driblovať alebo strieľať. Hráči nesmú loptu držať viac ako päť sekúnd, pokiaľ sú pod tlakom obrancu. Faul je pískaný, ak hráč používa nelegálne techniky, ako je tlačenie alebo držanie protihráča.

Časomiera

Hra je rozdelená na štyri štvrtiny, každá po 10 alebo 12 minútach v závislosti od súťaže. V prípade remízy nasleduje predĺženie, kým nie je rozhodnuté. Každý tím má k dispozícii časové limity (time-outy) na konzultácie s trénerom.

Porušenie pravidiel

Porušenie pravidiel, ako sú kroky, dvojitý dribling alebo prešľap, vedú k odovzdaniu lopty súperovi. Fauly môžu viesť k voľným hodom alebo strate lopty. Technické fauly za nešportové správanie môžu viesť k trestným hodom a vylúčeniu hráča.


Obrana a útok

Obranné systémy

Tímy môžu používať rôzne obranné systémy, ako je osobná obrana (každý hráč stráži jedného súpera) alebo zónová obrana (hráči bránia určité oblasti ihriska). Efektívna obrana je kľúčom k úspechu, pretože zabraňuje súperovi v získavaní bodov.

Útočné systémy

Útočné systémy zahŕňajú rôzne taktiky a stratégie na prekonanie obrany súpera. Hráči používajú prihrávky, streľby, clonenia a rýchle prechody do útoku. Koordinácia a komunikácia medzi hráčmi sú zásadné pre úspešný útok.


Skórovanie

Body sa udeľujú nasledujúcim spôsobom:

  • 2 telo za úspešný hod z oblasti vo vnútri trojbodovej čiary
  • 3 telo za úspešný hod z oblasti mimo trojbodovej čiary
  • 1 bytosť za úspešný trestný hod

Záver

Basketbal je šport plný rýchlych akcií, stratégie a tímovej spolupráce. Dodržiavanie pravidiel zaisťuje spravodlivú hru a umožňuje hráčom a fanúšikom užívať si napätie a vzrušenie z každého zápasu. Bez ohľadu na to, či hráte basketbal na profesionálnej úrovni alebo rekreačne, znalosť a rešpektovanie pravidiel je základným predpokladom pre úspech a zábavu.


Vyberajte zo širokej ponuky

Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalová lopta GALA Boston BB5041R
21.60 €
Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalový kôš s doskou MASTER 80 x 58 cm
31.70 €
Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalový kôš MASTER Against 210
Doprava zadarmo
87.00 €
Skladom: 8 kusov
Basketbalový kôš s doskou SPALDING Combo 44"
Doprava zadarmo
339.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalový kôš MASTER Across 165
55.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Rozlišovací dres RICHMORAL zelený
3.40 €
Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalová lopta GALA Harlem BB7051R
21.20 €


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa