MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Od súkromných hier po WNBA: Priekopnícka cesta ženského basketbaluŽenský basketbal sa datuje až do roku 1893, kedy bola odohraná prvá oficiálna ženská basketbalová hra. V roku 1901 potom vznikla oficiálna kniha pravidiel pre ženský basketbal, vydaná spoločnosťou Spalding. Od týchto počiatkov sa ženská hra vyvíjala a dnes má rovnakú váhu a dôležitosť ako mužský basketbal. Pozrime sa bližšie na históriu ženského basketbalu a na významné ženy, ktoré prispeli k jeho úspechu.


1892

Senda Berenson Abbott zaradila basketbal do telovýchovy pre ženy na Smith Univerzite v štáte Massachussetts.

1893

V roku 1893 zorganizovala Senda Berenson na univerzite Smith prvýkrátvčisto ženskú basketbalovú hru, ktorú smeli sledovať iba ženy.

Senda Berenson ,takzvaná "matka ženského basketbalu", bola riaditeľkou oddelenia telesnej výchovy na Smith College v Northamptone, Massachussetts. Do svojich celoženských tried zaradila rovnaké koncepty ako jej mužský náprotivok akládla dôraz na socializáciu a kooperáciu, skôr než na súťaživosť. Stala sa tiež autorkou prvej basketbalovej príručky pre ženy, 12 rokov pôsobila ako rozhodca ženskej basketbalovéligy a pravidlám ženského basketbalu venovala celý svoj život.

1924

The Amateur Athletic Union (AAU) zorganizovala prvý turnament v ženskom basketbale, na ktorom sa zúčastnilo 6 tímov.

1976

Ženský basketbal sa zaradil do Olympijských hier.

1979

Anne Meyers sa stala prvou ženskou hráčkou, ktorá podpísala zmluvu s NBA.

Ann Meyers mala významný podiel na rozvoji tohto športu. Viedla UCLA k ich prvým národným majstrovstvám, reprezentovala USA na medzinárodných súťažiach a hrala profesionálne v prvej ženskej profesionálnej basketbalovej lige. Dokonca sa zúčastnila testovania u NBA tímu Indiana Pacers.

Ďalej získala rôzne ocenenia, vrátane prvého plnohodnotného štipendia pre ženu na UCLA, výhier medailí na medzinárodných akciách a bola zvolená spolu najužitočnejšou hráčkou v Women's Professional Basketball League.

Neskôr sa stala viceprezidentkou NBA a WNBA tímov a naďalej komentuje basketbalové zápasy.

1984

Senda Berenson Abbott, Bertha Teague a Margaret Wade sa stali prvými ženami zapísanými do basketbalovej Siene slávy.

1997

Prebehlo úplne prvé hviezdne stretnutie WNBA (Women's national basketball association).

2002

Lisa Leslie sa stala prvou ženou, ktorá úspešnesmečovala (dunk) v profesionálnej hre.

Lisa Leslie, jedna z nepropagovanejších hráčok vôbec, je v LA milovanou hviezdou.

Je dvojnásobná šampiónka WNBA, dvojnásobná finálová MVP a osemnásobná All-Star. K ďalšiemu basketbalovému folklóru ju posunula osudná noc v roku 2002, kedy sa stala prvou hráčkou WNBA, ktorá úspešne zasmečovala (dunk).

2006

Violet Palmer sa stala prvou ženou, ktorá rozhodovala NBA playoff. Momentálne je jediným ženským rozhodcom v NBA.

Ďalšie významné hráčky basketbalu

Milena Jindrová

Z českých tvárí stojí určite za zmienku Milena Jindrová. Basketbalu sa venuje už od roku 1959 a v iba 20. rokoch si zahrala na svojich prvých majstrovstvách sveta 1964 v Peru. Za svojich 250 reprezentačných štartov sa stala 9x majsterkou ČSSR, 2x získala striebro na majstrovstvách sveta.

Stala sa tiež českou basketbalistkou storočia, 9x členkou All Stars ligy a množstvom ďalších titulov.

Do 10. 11. 2013 bola tiež držiteľkou rekordu 6 709 nastrieľaných bodov v ligovej súťažii.


foto: Sokol Pražský

Diana Taurasi

Diana Taurasi, dvojmetrová ostrostrelkyňa s neuveriteľnou všestrannou hrou, zvládne úplne čokoľvek. Vyhrala tri šampionáty NCAA v UConn, tri tituly WNBA s Phoenix Mercury a štyri zlaté olympijské medaily s tímom USA.

Má tiež päť bodovaných titulov WNBA, deväť zápasov v All-WNBA v prvom tíme a je najlepšou strelkyňou všetkých čias WNBA.

Sú to práve tieto úspechy, vďaka ktorým sa pre Taurasi začalo uvažovať o titule Goat (Greatest of all time) a vďaka ktorým sa stala basketbalovou legendou.

Ženský basketbal prešiel významným vývojom a dosiahol závratné úspechy vďaka odhodlaným ženám a ich nadšenie pre tento šport. Vďaka priekopníčkam ako Senda Berenson Abbott a Anne Meyers sa ženský basketbal stal uznávanou disciplínou s medzinárodným dosahom. Ženy ako Lisa Leslie, Violet Palmer, Milena Jindrová a Diana Taurasi ukázali, že v ženskom basketbale je obrovský talent, vášeň a húževnatosť. Ich úspechy inšpirovali ďalšie generácie hráčok a otvorili cestu pre rovnoprávnosť a uznanie ženského basketbalu vo svete športu. Ich príbehy sú dôkazom, že ženský basketbal si zaslúži pozornosť a obdiv a že ženy v ňom majú dôležitú a nezastupiteľnú úlohu.
Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa