MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Neopren - prečo je nám v ňom teplo

Chystáte sa začať s kiting, surfingom, wakeboardingom, raftingom, windsurfingom, kajikingem, potápaním či plávaním?

Pre všetky tieto športy sa vám rozhodne bude hodiť neoprenová kombinéza. Jedná sa o ochranný prvok, ktorý vás pri vodných športoch ochráni pred vplyvmi okolitého prostredia a to nielen pred prechladnutím, ale tiež pred slnečným žiarením.

Možno si hovoríte, že budete svoj šport robiť iba v lete, takže nemôžete byť nejakým prechladnutím ohrození. Treba si však uvedomiť, že vám telesné teplo nebude v lete odoberať iba studenšia voda, ale aj vietor. Okrem toho ste pri vodných športoch v obyčajných plavkách vystavení intenzívnemu pôsobeniu slnečného žiarenia, ktorá na vás pôsobí priamo a navyše sa odráža od vodnej hladiny. Vďaka neoprénu tak pri športovaní neprechladnete a ani sa nepríjemne nespálite. Budete tak môcť športovať oveľa dlhšie a za menej priaznivých podmienok, za akých už by ste v plavkách vyraziť rozhodne nemohli, napríklad v chladnejších mesiacoch, alebo naopak v spaľujúcej horúčave.

Poloha našej krajiny nie je pre vyznávačov vodných športovcov z hľadiska počasia príliš priaznivá. Tepla si užívame menej ako prímorské južné štáty. Neoprén však túto nevýhodu do značnej miery stiera. Môžeme tak s chuťou robiť to, čo nás baví, po celý alebo takmer po celý rok.

Čo je to vôbec neopren?

Neoprén je polymerizovaný kaučuk vyrobený zo základnej látky, ktorá sa nazýva Chloroprén. Jedná sa o pružný syntetický materiál. Bol vynájdený firmou Du Pont a začal sa vyrábať v roku 1935. Má výborné termoizolačné schopnosti, ktoré sú dané penovou štruktúrou (túto schopnosť zaisťujú bublinky plynu obsiahnuté v poréznym materiálu).

Dnešné neoprény sú vysoko kvalitné, majú vysokú životnosť a sú odolné proti oderu, pretrhnutiu, UV žiareniu a olejom. Pre ľahšie obliekanie a vyšší komfort býva neoprén na vnútornej strane pokrytý lycrovou tkaninou. Oblieka sa na holé telo, športovec si pod ním zvyčajne ponecháva iba športové plavky. Okrem klasického strihu v podobe kombinézy môžete kúpiť aj takzvaný monoshort čiže short s krátkymi rukávmi a nohavicami.

Princíp funkcie neoprenu

Materiál neoprénovej kombinézy je nepriepustný pre vodu. Cez lemy a zips však preniká určité množstvo vody do priestoru medzi kožou športovcov a kombinézou. Asi si poviete, že keď sa do obleku rovnako dostáva voda, tak fungovať termoizolačných rovnako nemôže. Opak je pravdou. Oblek totiž nalieha tesne na telo a tenká vrstva vody, ktorá vďaka tomu takmer necirkuluje (prúdenie spôsobuje ochladzovanie) sa ľahko zahrieva teplom, ktoré produkuje vaše telo, na jeho vlastné teplotu. Tým vám neoprén zabezpečí, že ste po celý čas ako v bavlnke, aj keď napríklad surfujete v studenej vode v 12 stupňoch Celzia alebo sa potápate v hĺbke, v ktorej je voda už značne studená, pretože sa k nej nedostáva slnečný lúč.

Záver

Pokiaľ vyznávate niektorý z vyššie uvedených športov, rozhodne si kúpte neoprén. Ochráni vás v samotnej sezóne pred zimou pri zlom počasí, ktoré nás aj v samotnom lete tiež niekedy bohužiaľ zastihne. Okrem toho vás ochráni aj pred slnečným žiarením, nepríjemnému spálenie a riziku vzniku kožných nádorov. Najlepšie na tom však je, že budete môcť vyraziť za svojou milovanou aktivitou aj mimo sezónu, na jeseň, na jar, alebo dokonca aj v zime.

Neoprén je preto nevyhnutný, ak chcete športovať po celý rok alebo aspoň jeho väčšiu časť.

Prečítajte si tiež ďalší články:

Typ neoprénu a použitie podľa teploty

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa