MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako trénovať box, aké sú jeho výhody

V nasledujúcej časti si uvedieme niektoré základné rady týkajúce sa trénovania boxu. Tieto postrehy sú prebrané od samotných trénerov boxu.

Z hľadiska filozofie trénovania boxu je nutné poznamenať, že box je športom veľmi univerzálnym a pomerne jednoduchým, určeným pre široké vrstvy obyvateľstva. Pre box je nutná najmä veľmi dobrá fyzická kondícia. Boxerský tréning zahŕňa okrem silových cvikov tiež veľa gymnastických a rôznych techník na zdokonaľovanie rovnováhy.Ako trénovať box?

Všeobecne je nutná všeobecná telesná príprava, ktorá vám spočiatku zaberie značnú porciu tréningu, konkrétne asi 50 percent celého tréningového času. To býva často dôvodom, prečo začiatočníci predčasne s boxom končia. To je veľká chyba, je nutné vydržať a túto dôležitú časť tréningu poctivo absolvovať. Uvidíte sami, že sa potom budete cítiť skvele po fyzickej a psychickej stránke, a nadobudnutú formu tiež výborne zužitkujete pri pilovaní techniky.

Základom tréningu boxu je teda rozvoj pohybových zručností, gymnastika a akrobatické cviky (premety, kotúle a podobne). To zaisťuje spevnenie tela, posilnenie a zlepšenie hybnosť kĺbov a svalov. Neoddeliteľnou súčasťou je atletický tréning, ktorý zabezpečuje všeobecné zvýšenie fyzickej kondície a sily. Zahŕňa beh, skoky cez švihadlo a podobne.

Ako zhruba vyzerá tréning boxu?

Na začiatku tréningu je dôležité zahriatie organizmu aeróbnym cvičením, konkrétne počas alebo skoky cez švihadlo (napríklad 20 a viac minút v kuse). Zvyčajne nasleduje strečing. Potom už môže nasledovať tréning techniky, a to ako údery do boxovacieho vreca, tak tréning vo dvojiciach proti sebe - takzvaný sparing. To všetko je navyše priebežne prekladané silovým tréningom (kľučky, sklapačky, drepy, hody, posilňovanie a tak ďalej).

Pre koho je box určený a aké sú výhody boxovania?

Box je určený pre všetkých od veku približne dvanástich rokov. Tréning boxu je veľmi všestrannou záležitosti, kedy sa kombinuje silový tréning a atletický tréning. Box je tak veľmi dobrý pre všeobecné zvýšenie kondície a môže byť výborným nástrojom pre chudnutie. Tréning boxu má značne pozitívny vplyv na srdcový a cievny systém, rovnako ako na ďalšie systémy organizmu. Veľmi pozitívne pôsobí aj na psychiku, po každom tréningu sa vám do krvného riečišťa dostane značné množstvo endorfínov a iných takzvaných hormónov šťastia, ktoré vám budú pomáhať bojovať proti stresu. Dá sa povedať, že trénovaním boxu môžete s veľkou výhodou prispieť k vlastnému zdravému životnému štýlu. Jedná sa o veľmi náročný šport, pri ktorom spálite značné množstvo kalórií.

Box slúži ako dobrý nástroj pre nácvik sebaobrany a výraznému zvýšeniu sebavedomia. Tu je nutné dať veľký pozor, aby toto sebavedomie nebolo príliš veľké a nadobudnuté schopnosti neboli zneužívané. Tréneri by všetkým boxerom mali dôkladne vštepiť filozofické princípy bojových športov, aby neboli zbytočne napádaní nevinní ľudia a podobne.


Vyberajte zo širokej ponuky

Dostupné od 05.07.2024
Boxovacie vrece MASTER 70 cm - 15 kg
39.60 €
Dostupné od 30.09.2024
Boxovací Trainer Set MASTER pre deti
43.60 €
Skladom: 10 a viac kusov
Boxovacie rukavice MASTER TG8 detské
13.40 €
Prečítajte si tiež


Začínate s boxom? Čo by ste o ňom mali najprv vedieť


Čítaj viac

Ako vybrať boxerské rukavice a ako ich udržiavať


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa